top of page

Nasze Style

Antyki to meble dla szczególnie wymagających klientów, poszukujących śladów dawnego, solidnego rzemiosła i możliwości efektownego uzupełnienia domowego wystroju wnętrz.

Kotwica 1
IMG_5018 копия.jpg

Styl Ludwika XV do dziś pozostaje jednym z najlepiej rozpoznawalnych w sztuce użytkowej, architekturze i sztukach pięknych. Nazywany również francuskim rokoko, ma do dzisiaj licznych wielbicieli, którzy cenią wdzięk, jakim charakteryzują się meble w stylu Ludwik XV:

o falistych liniach, z efektownymi intarsjami i zgrabnymi nóżkami dodającymi ich lekkości.

 

Dla mebli w stylu Ludwika XV najbardziej charakterystycznym elementem jest wykorzystanie linii falistej, zarówno jeśli chodzi o formę sprzętów, jak i ich nogi. Wykonywano je oryginalnie z egzotycznych gatunków drewna, jak palisander, amarant, drewno różane czy mahoń. Pozbawione złoconych zdobień, były dekorowane z kolei złocistym lakierem imitującym chińską lakę, tzw. vernis Martin lub intarsjami wykorzystującymi motywy geometryczne, kwiatowe, muzyczne i wiele innych. Wyściełane meble do leżenia i siedzenia, zwłaszcza szezlongi czy lekkie stoliki do czytania i robótek ręcznych utrzymany w stylu Ludwika XV do dzisiaj cieszą się uznaniem poszukiwaczy antyków.

Meble w stylu Ludwika XVI

powstawały u schyłku XVIII stulecia. 
 

Styl Ludwik XVI kształtował się w latach od 1765 do 1790. W latach 1789–1799 miała miejsce Rewolucja francuska. Nic też dziwnego, że wiatr historii zmiótł z powierzchni ziemi wiele przepięknych rzeczy.
 

Meble w stylu Ludwika XVI odwoływały się w swej stylistyce do antycznej harmonii. Były uosobieniem ładu i porządku. Ich kształty odznaczały się prostotą, aczkolwiek nie zrezygnowano z bogatego zdobienia. Motywami były liście akantu, girlandy, rozety, szerokie żłobkowania nóg mebli, meandry, festony, łapy i głowy lwów.

IMG_6151 копия 2.jpg
IMG_6261 копия.jpg

Styl Empire - Napoleon III nazywany także stylem cesarstwa, pozostaje do dzisiaj najlepszym świadectwem budowania potęgi dworu cesarza Napoleona I. Panujący w latach 1800 - 1815 we Francji, styl empire został chętnie podchwycony także przez kraje pozostające pod silnymi wpływami francuskimi, w tym Księstwo Warszawskie.

 

Komody w stylu empire, sofy, leżanki czy innego typu meble stanowiły swoiste pomniki potęgi francuskiego cesarza. Zdobione symbolami nawiązującymi do niego, jak litera N, wieńce laurowe, pszczoły i orły, meble w stylu empire były ciężkie, monumentalne i dominujące w przestrzeniach pałaców i domów.

bottom of page